Nejsme žádní profesionální pěstitelé pokojovek a vlastně těm našim odchovancům někdy moc nerozumíme. To když se květině nedaří ani za sucha, ani za mokra, nelíbí se jí v koupelně a ani v ložnici. To mám pak tendenci se na ni zlobit a strčím ji někam do tmavého kouta ve vedlejší místnosti, abych se na ni nemusela dívat. No a pak se strašně divím, že mi ta moje nevděčnice začne krásně růst. Naposledy mě takhle překvapila Monstera deliciosa. Ale o té až jindy.
Naše nejoblíbenější pokojovka? Určitě Pilea peperomioides. Setkat se můžete také s názvem chinese money plant nebo palačinková kytka. Já ji říkám prostě pilea.
Svou první pileu jsem získala jako řízek od neznámé pěstitelky, kterou jsem oslovila na pěstitelském diskuzním fóru na Facebooku. Předaly jsme si ji nenápadně v Brně na České pod hodinama (brňáci ví) a já si svůj pěticentimetrový úlovek odnesla nadšeně domů.
Její předky už asi nedohledám, zato její potomky najdete v několika domácnostech našich kamarádů a rodiny po celé jižní Moravě. Roste nám totiž jako blázen.
Máme ji snad všude. V obýváku, v ložnici, v pracovně, v koupelně. Baví nás na ní, jak je křehká, a přitom přežije všechny moje pokusy. Stejně tak jako pilea v betonu. Nebyla naším prvním obrazem, to rozhodně ne. Dlouho jsem se na ni chystala a o jejím ztvárnění jsem déle přemýšlela.
Betonový obraz s křehkou květinou je rozhodně krásný designový kousek, který doplní domácnost všech pěstitelů pokojovek. Ale i vám, kterým ty pokojovky moc nejdou. Pilea z betonu vám nikdy nezvadne.
Simona