Rádi si děláme věci po svém, a proto jsme si na zahradě postavili vlastníma rukama zahradní domek. V minimalistickém a skandinávském stylu, dřevěný, s ocelovou konstrukcí, 12,5 metrů čtverečních. V článku najdete pár tipů, jak si takový zahradní domek svépomocí postavit.
K čemu zahradní domek?
Stavíme si rodinný dům. První jsme však museli zbourat hospodářské stavení plné motyk, rýčů, bedýnek a všeho možného, co je na zahradě potřeba. Stavbu domu jsme proto paradoxně zahájili stavbou zahradního domku, do kterého jsme všechno nezbytné nářadí z bývalého hospodářství přestěhovali. To jen tak úvodem, ať víte.
Jak si takový zahradní dům postavit?
Tuhle otázku jsme si kladli vlastně jenom krátkou chvíli. Ve skutečnosti jsme měli na začátku ještě větší dilema: zahradní domek koupit, nebo si jej sami postavit? Co je lepší? Rychlejší? Výhodnější? Vkusnější? Kvalitnější? Prozkoumali jsme snad všechny zahradní domky, které jsou na českém internetu k mání, a navštívili jsme několik brněnských hobby marketů. Postupně jsme však dospěli k názoru, že za zahradní domek, který si představujeme, bychom buď dali šílené peníze nebo se u nás nedá koupit. Ano, asi by jej mohla vyrobit nějaká firma na míru. Ale to už si jej raději vytvoříme sami, protože tušíme jak na to a chtěli jsme si to vyzkoušet.
Čas a cena
V průměru zabrala stavba domku celé tři víkendy práce ve dvou lidech. Pokud nepočítáme náš čas, tak nás zahradní domek vyšel přibližně na 20 tisíc Kč.
Ocelová konstrukce
Konstrukci zahradního domku tvoří třímetrové ocelové jekle. Koupili jsme je v obchodě s hutními materiály, kde nám je na míru nařezali. Jekle jsme nejprve očistili a odmastili ředidlem a natřeli ve dvou vrstvách barvou na železo.
Domek je veliký 2,5 x 5 metrů, přičemž polovinu prostoru zabírá přístřešek. Ručním vrtákem jsme vyvrtali do země 10 děr v hloubce 80 centimetrů a až téměř po povrch jsme je zalili betonem. Pro tyto účely jsme si koupili suchou betonovou směs, kterou stačí smíchat s vodou. (Na naše betonové obrazy si samozřejmě mícháme beton klasicky z cementu, písku a vody. :-)) Do děr jsme zabetonovali ocelové profily, které jsme poté mezi sebou propojili dalšími profily. Použili jsme k tomu svářečku, nicméně stejný efekt by podle našeho názoru mělo i klasické přivrtání. V přední části domku jsou jekle o 5 centimetrů vyšší, aby mohl déšť odtékat na zadní stranu do plastové rýny.
Podlaha
Pokud tomu tak můžeme říkat, tak domek má podlahu ze štěrku. Půdu pod prostorem domku jsme vyryli do hloubky asi 20 centimetrů, položili jsme na dno folii a vysypali štěrkem. Protože se do chatky chodí často s botami od bláta, přišlo nám to jako nejpraktičtější řešení. V budoucnu podlahu možná vydláždíme.
Dřevo
Současně se stavbou domku jsme v zahradě stavěli i plot. S ohledem na cenu jsme pořídili 250 čtyřmetrových smrkových střešních latí s profilem 40 x 60 mm. Měli jsme to spočítané tak, že jsme všechny přeřezali v poměru 160:240 centimetrů. Kratší jsme použili na plot, delší na domek. Vyšlo to téměř přesně. Při stavbě domku jsme pak spoustu latí ještě seřezávali do požadované délky, s ohledem na sklon střechy nebo sklon terénu.
Na spojovací ocelové jekle jsme nejprve přivrtali z horní strany lať a k té jsme pak dřevěné latě přivrtávali 1 centimetr od sebe. Přišlo nám to jako rychlejší řešení, přičemž spojovací jekle mezi sloupky zase chatku dobře zpevňují.
Střecha
Pro střechu zahradního domečku jsme zvolili vlnitý sklolaminát. Jeho výhodou je beze sporu cena a velký formát. Role měla 3 x 6 metrů a střecha domku se proto obešla bez jakýchkoliv spojů. Protože je sklolaminát průsvitný, je v domku krásné světlo a není třeba si uvnitř uměle svítit. Střechu jsme přivrtali k latím navrtaným na jekle obdobným způsobem jako dřevěné latě na celý domek.
Vnitřní uspořádání
Na stěny zevnitř chatky jsme dali pár starých plechů, které jsme měli po ruce z bývalého hospodářského stavení. Můžeme si tak být jistí, že dovnitř nenaprší ani v případě velkého lijáku.
Pokud vás zajímají detaily, klidně nám napište. Rádi vám se stavbou zahradního domku nebo chaty poradíme.
Simona